Årets SVBK'er 2019

Årets SVBK'er 2019 – Morten Lynge Madsen, VK VestsjællandSVBKer2019

I år har vi fået en god indstilling fra en fantastisk og god klub som ønskede at hylde en af klubbens helt store betydningsfulde trænere og ledere – nemlig Morten Lynge.

”Morten har igennem en lang årrække arbejdet målrettet med klubbens herreungdom, lige fra kids til U21. Faktisk startede Morten klubbens kidsafdeling op i Skælskør i sin tid.

Morten er en rigtig ”klubmand” og har en indstilling til det at være klubtræner, som må gøre enhver klub misundelig. Således arbejder Morten på træningsbanen altid målrettet med øje for udvikling og ikke så meget resultater. Morten mener, at et godt træningsmiljø og spillerudvikling hører sammen, og når det er til stede, kommer resultaterne helt af sig selv. Og det må man virkelig sige, at de har gjort. Morten har vundet adskillige DM- og SM-titler og andre medaljer ved de forskellige mesterskaber.

Morten går også meget op i klubdriften, og deltager således altid konstruktivt i debatter om klubbens udvikling, og i hvilken retning den skal bevæge sig.

Morten er en afsindig dygtig træner til at skabe og udvikle hele mennesker – og dermed også hele volleyball-spillere. Det er ikke nok for Morten, at han kun skaber gode volleyball-spillere – de skal også være gode klubrepræsentanter. Blandt andet derfor er Morten også selv altid en god ambassadør for at fortælle vigtigheden af et medlemsdemokrati, og at man kan få indflydelse, hvis man bidrager til fællesskabet.

Udover sin trænergerning har Morten selv været med til at spille klubbens H1 hold op i ligaen, og sluttede således sin aktive karriere af på toppen for et par år siden. Han nåede lige akkurat at spille et par kampe med sin egen søn, Oskar Madsen på holdet, inden han gav anførerbåndet videre.

Morten er også et kæmpe aktiv ved afviklingen af større arrangementer i klubregi. Således har han altid været en central figur, når der skulle uddannes moppere, svabere og flagbærer til alle klubbens internationale arrangementer på hjemmebane - senest ved landskamparrangementet 9. januar i Antvorskovhallen, og han stod også for uddannelsen af de frivillige under EM-slutrunden i 2013.

Vi mener, at Morten er oplagt til at modtage SVBKs lederpris netop med baggrund i ovenstående motivation – Morten er en person der ikke kun arbejder for sin egen interesse. Han har et mål med klubben, men endnu vigtigere – han har et brændende ønske om at gøre volleyball i Danmark endnu mere populært.”

 

Udskriv E-mail

 Logo kids programmer trænerklubben  cityvolleyBeachvolleybedstevolleyvolleypedia

Sjællands Volleyball Kreds ~ Idrættens Hus, Brøndby Stadion 20, 2605 Brøndby ~ Tlf. 26 80 23 95 ~ svbk@svbk.dk ~ CVR. 40298215