Ungdoms Grand Prix
Resultater 9. stævne
13. april

(16.04.2014)

Sjællandsmestre DU14 & HU14
(07.04.2014)

Ungdoms Grand Prix
Revideret program
9. stævne
13. april

(07.04.2014)

Sjællandsmestre DU16 & HU16
(02.04.2014)

Sjællandsmestre DU18 & HU18
(26.03.2014)

Oprykning 2014
Oversigt

(12.03.2014)

Aktivitetskalender
(12.3.2014)

SVBK Rep.møde
Indkaldelse
29. april

(05.02.2014)

Vejledning for dommere i kredskampe
(21.10.2013)

Effektiv Stævneafvikling
(18.09.2013)


Opdateret den 16. april 2014 af

FORSIDE
OM SVBK
NYHEDER
KALENDER
TURNERING
DOMMER
UNGDOM
BEACHVOLLEY
ADRESSER
DOWNLOAD


Sjællands Volleyball Kreds

 
Aktuel Turneringsinfo

Forårets turnering 2014
12.03.14 Oversigt op- og nedrykning 2014
19.12.13 TU-plan forår 2014
19.12.13 Rækkeoversigt forår 2014
19.12.13 Slutstillinger efterår 2013
19.12.13 Alternative Stævner
12.09.13 Turneringsstruktur
07.07.13 Regelbrev DVBF
07.07.13 Nye Spilleregler - på engelsk
29.05.13 Propositioner
29.05.13 Reglement Grand Prix senior

Find din kamp/række
19.12.13 Aktuelle kampe SVBK
19.12.13 Aktuelle kampe DT
19.12.13 Link til Vol@

Indtastning af resultater
09.09.13 Link til Indtastning

Herrer
HDS-Div
HDS-Kval
HS1-Kval

Damer
DDS-Div
DDS-Kval
DS1-Kval
DS2

Mix
Mix 1
Mix 1-Kval
Mix 2

Ungdom
HU16
HU18
DU16
DU18

Kredspokalturneringen (kommende kampe)
17.03.14 Semifinaler Damer
17.03.14 Semifinaler Herrer
17.03.14 Semifinaler Mix

Kredspokalturneringen (resultater)
17.03.14 2. taberrunde Damer
17.03.14 2.taber runde Herrer
17.03.14 2.taber runde Mix
09.01.14 2. runde Damer
09.01.14 2. runde Herrer
09.01.14 2. runde Mix
09.01.14 1. taberrunde Damer
09.01.14 1. taberrunde Herrer
09.01.14 1. taberrunde Mix
18.11.13 1. runde Damer
18.11.13 1. runde Herrer
18.11.13 1. runde Mix

Personlig Licens
01.02.13 Personlig Licens

 

SVBK’s kredsturnering nærmer sig sin afslutning.

Stort tillykke til alle rækkevindere og oprykkerne

Som vanlig er der jo stor usikkerhed om hvor mange hold der rykker op og ned fra de enkelte rækker.

Danmarksturneringen
• Der spilles kvalifikation til 2. division for herrer d. 26. april i Vejle, hvor Hillerød deltager fra SVBK og spiller mod Marienlyst.2 og Hornsyld
KSV.2 spiller mod Ry om forbliven i 2. division for herrer. Denne kamp spilles også d. 26. april i Vejle
• Der er ikke kval. spil for damer

SVBK
Damer

Hillerød og Enghave rykker op i 2. division
Amager.3, KSV.3 og Grøndal.2 har kvalificeret sig til DDS.
BRH Volley.2 kvalificerer sig til DDS, hvis der ikke uddeles Ekstra Ordinær plads i DDS
Olympiakos og VLI.3 har kvalificeret sig til DS1.
Lyngby/Gladsaxe.3 og Frederiksberg.4 kan kvalificere sig til DS1, hvis der ikke uddeles Ekstra Ordinær pladser i DDS/DS1
Aarby, Team Køge.2 og Glostrup IC.2 har kvalificeret sig til DS2.
Himmelev.2, Gentofte.3 og Hillerød.2 kan kvalificere sig til DS2, hvis der ikke uddeles Ekstra Ordinær pladser i DDS/DS1/DS2

Herrer
Hvidovre.3 og Grøndal.2 rykker op i 2. division
Hillerød kan kvalificere sig til 2. division gennem kvalifikationsstævnet d. 26. april
Himmelev og Gentofte.3 har kvalificeret sig til HDS
Døllefjelde Musse kvalificerer sig til HDS, hvis KSV.2 eller Hillerød kvalificerer sig til 2. division eller der ikke uddeles Ekstra Ordinær plads i HDS
Brøndby kvalificerer sig til HDS, hvis 2 af følgende opfyldes: KSV.2 eller Hillerød kvalificerer sig til 2. division eller der ikke uddeles Ekstra Ordinær plads i HDS
Lyngby/Gladsaxe.3 kvalificerer sig til HDS, hvis KSV.2 og Hillerød kvalificerer sig til 2. division og der ikke uddeles Ekstra Ordinær plads i HDS
VK Vestsjælland.2 har kvalificeret sig til HS1.
Hillerød.2, Lyngby/Gladsaxe.4, Pan og Roskilde.2 kan kvalificere sig til HS1, men det afhænger af alle ovennævnte scenarier vedr. 2. division og HDS samt uddeling af Ekstra ordinær plads i HS1

 

Hvis du har spørgsmål til ovenstående er du meget velkommen til at sende en e-mail til:

Du kan også ringe og høre nærmere på: 2680 2395 (Peter Morsing).


   

SVBK's Kredspokalfinaler

 

SVBK's kredspokalfinaler afvikles

Lørdag d. 26. april 2014 i Kedelhallen

 

Program

Kl. 12.00 Mix-finale Amager VK – VAGS
Kl. 14.00 Damefinale Taastrup IF - Olympiakos
Kl. 16.00 Herrefinale Hvidovre VK.2 – Lyngby/Gladsaxe Volley.3
Kl. 18.30 Middag for spillere, fans, dommere, bestyrelse, udvalg m.fl.

Vi håber at mange vil kigge forbi og støtte holdene i deres kamp for pokal og medlajer

Tilmelding til middag sendes senest 21. april til:

Du kan også ringe og høre nærmere på: 2680 2395 (Peter Morsing).

SVBK's Repræsentantskabsmøde

SVBK's Repræsentantskabsmøde afholdes

Tirsdag d. 29. april kl. 19.00 i Frihedens Idrætscenter

Læs mere her >>

Indkaldelsen er sendt ud til SVBK's klubber.

 

Dagsorden og materiale til Repræsentantskabsmødet vil blive udsendt til SVBK's klubber og blive lagt på SVBK's hjemmeside ultimo marts

 

   

Effektiv Stævneafvikling

SVBK’s ungdomsudvalg ønsker i denne sæson at sætte fokus på den effektive stævneafvikling ved Kids-, Teen- og Grand Prix stævner.

Baggrund
Vi har rigtigt mange spillere, forældre og trænere, der bruger mange timer i hallerne i weekenden, hvilket de generelt gør med stor glæde. MEN når tidsplanen skrider.....

Læs mere >>